top of page
  • Фото автораSPACE

Як музика впливає на тренування

Ідею цієї статті підкинула рекомендація YouTube треку “Jogging With Bach” (Пробіжка з Бахом). При всій любові та повазі до класика, особисто я не уявляю свою пробіжку, наприклад, під “Бранденбурзький концерт”, але люди бувають різні. 


Втім, питання повисло у повітрі: чи впливає музика на тренування? Та якщо так, то як?


Трохи міфів


На просторах інтернету можна зустріти думку, що прослуховування музики змушує серце битися в єдиному з нею ритмі. Це неправда. Ще можна було б зрозуміти, якби мова йшла лише про дводольні ритми - вони дійсно присутні в таких ритмах нашого тіла, як серцебиття, хода, дихання тощо. Що ж до тридольних ритмів (як у вальса), то вони походять з мови, передусім - з поезії, та у природі майже не зустрічаються. 


Проте, в цьому твердженні таки присутнє раціональне зерно - музика дійсно впливає на частоту серцевих скорочень.


Вплив на ЧСС


Дослідження показали, що у людей, які слухають спокійну музику під час тренуваннь, у крові менше адреналіну, ніж у тих, хто тренується у повній тиші. Відповідно, у тих, хто тренувався під драйвове ритмічне музло на кшталт трансу або хеві-метал, адреналін був підвищений.


Тому насолоджуватись Бахом під час тренування, можливо, дійсно не найкраща ідея, бо адреналін, як і підвищена ЧСС, необхідні для якісного тренування. 


Особисто неодноразово ловив себе на тому, що в певний момент тренування почував себе мляво явно не через низький рівень цукру чи зневоднення, а через те, що у вухах лунала спокійна та лірична мелодія. 


Музика відволікає


Якщо черговий блочок на боулдері дався тобі легко - ти крутий, але це означає, що варто спробувати залізти щось складніше. Ефективне тренування - це важке тренування, а важке тренування - це стрес. А що станеться, якщо до стресогенного тренування додати те, що ми любимо, тобто музику? Тренування стане легшим.


Звісно, Metallica чи DZIDZIO не роблять тебе сильнішим, але при прослуховуванні улюбленої музики покращується прояв фізичних можливостей. Музика ментально відволікає від роботи та пов’язаних з нею труднощів.


Тренуючись з музичним супроводом, люди відчувають себе більш енергійними та бадьорими. Музика взагалі допомагає будь-який момент зробити епічним. Коли я в навушниках - я можу все, я - супермен або супервумен! Варто лише зняти їх - і все, я знову недосконала людинка, котрій хочеться просто полежати на маті. 


Зниження втоми


Всі ми в дитинстві годинами могли грати у футбол чи стрибати по квадратиках, та ледве волочили додому ноги, хоча в процесі втома не відчувалася. Музика - як гра в дитинстві: дає емоції та допомагає  легше триматися “у потоці”, відволікаючи від сигналів організму про втому. 


Дослідження показали, що після 6-хвилинної пробіжки підтюпцем в крові тих, що слухали улюблену музику, рівень молочної кислоти (речовина, відповідальна за втому та біль у м’язах після тренування) був нижчий, ніж в тих, хто тренувався в тиші.


Висновки


Отже, музика дійсно помічна, хоча механізм її впливу досі залишається незрозумілим. Ритмічна музика справді допомагає досягти кращих результатів та суб’єктивно зменшити навантаження. Приглушене відчуття втоми - це більше пролазів, більша якість пролазів і більше спалених калорій. 


Музика не робить атлета сильнішим чи витривалішим, але навантаження, характерне для якісного тренування, суб'єктивно сприймається легше під улюблену музику, а це - прямий шлях до якісного тренування.


І, що дуже важливо, це має бути саме твоя улюблена музика. Тож не слухай порад щодо підбору треків, не шукай якусь особливу музику для тренувань на YouTube, тренування під музику Баха чи Оззі Осборна - найкращим буде те, що твоє.Джерела:


Останні пости

Дивитися всі

Comments


bottom of page