top of page
  • Фото автораSPACE

Етика скелелаза

Під час сходження зважати на інших людей важливо в тій само мірі, як і на навколишнє середовище. Скелелазіння — це заняття, яким можна насолоджуватися, однак, при цьому, усі ми маємо ділити один простір. Отже, будь ввічливим, думай про інших, не роби чого б сам не хотів і мінімізуй свій вплив на природне середовище. Як у приміщенні, так і на природі необхідно враховувати кілька речей, щоб зберегти скелі, як гостинне місце для всіх.


Не залишати слідів

Скелелази повинні робити мінімальний вплив на скелі та середовище, що їх оточує. Збирай сміття, таке як обгортки енергетичних батончиків, лейкопластир, пляшки, очищай сліди магнезії та інші позначки. Залишай територію навіть в кращому стані, ніж ти її знайшов.


Домашні тварини на скелях

Більшість тварин люблять бувати на вулиці, тому кожен власник не проти, щоб його улюбленець насолодився дикою природою разом із ним. Ба більше, вилазки на скелі інколи тривають кілька днів, і взяти пухнастого друга з собою буває просто необхідністю.


Однак, собачі бої біля боулдерів, допитлива тваринка, яка риється в рюкзаку та з’їдає чийсь обід і тварини, які бігають під скелелазами, можуть не лише дратувати, але й створювати небезпеку. Роздумуючи, чи брати свого улюбленця з собою на скелі, подумай, як це вплине на інших, а також на поведінку самої тварини.


Якщо ти все ж таки вирішив взяти домашнього улюбленця з собою на лазіння, переконайся, що він на повідку, добре поводиться та прив’язаний на безпечній дистанції від скель. Наприкінці вилазки переконайся, що за ним прибрано.


Етика у скельному районі

Скелелазіння на скеледромі суттєво відрізняється від лазіння на природі. Для кожного району є свої особливості. Але існують кілька речей, про які слід пам’ятати будь-де.


  1. Скелелазіння на природі має забезпечити збереження природи. Ми всі зацікавлені, щоб скеля залишалася з нами ще тривалий час. Тому уникай всього, що може їй нашкодити. Очищуй місця хвату від магнезії, але не використовуй щітку, яка може пошкодити або змінити камінь - наприклад, щітку з металевою щетиною.

  2. Не лізь на скелю у тому ж взутті, яке ти використовував для підходу — це бруднить зачіпки.

  3. У деяких популярних скельних районах, як, наприклад, Фонтенбло у Франції та інших, де основною породою є пісковик, взагалі не підіймайся на скелю після дощу. Вологий піщаник утримує вологу та стає набагато більш крихким і схильним до руйнації.

  4. Пам’ятай, що кожне середовище — унікальне. У багатьох гірських скельних районах, наприклад, у Криму, дуже тонкий шар гумусу — родючого грунту. Його можна легко знищити одним ударом ноги. Дотримуйся прокладених стежок для підходу та переконайся, що крашпеди розміщені під боулдерами так, що не зашкодять чагарнику або порослі дерев.

  5. Галас та шум, що створюється великою компанією та аудиосистемами призводять до звукового забруднення скельних районів. За можливості, намагайтесь розмовляти тихо, а програвачі взагалі краще залишити вдома. Поруч можуть бути інші люди, які не поділяють твоїх музичних смаків, не кажучи вже про птахів та тварин. Врешті, ти ж їдеш на природу не для того, щоб слухати улюблених виконавців?


Етика на скеледромі

Кілька речей, про які слід пам’ятати, займаючись скелелазінням в приміщенні:


  1. Прийшовши до нового залу, цікався політикою скеледрому стосовно магнезії, рідин та взуття. Зазвичай на мат заборонено заходити босоніж, у вуличному взутті та з будь-якою рідиною — водою або кавою. Деякі скеледроми також забороняють порошкоподібну магнезію, щоб зменшити кількість пилу у повітрі.

  2. Використовуй скельники лише для зони скелелазіння, а змінне взуття – для зон ЗФП/СФП та туалету. Зовсім не весело, коли бачиш, як хтось виходить з туалету в скельниках і одразу ступає на блочок, який ти б хотів пролізти.

  3. У зоні боулдерингу часто утворюються неофіційні черги — обов’язково дочекайся своєї. Це не тільки ввічливо, але й значно підвищить рівень безпеки — не дозволить іншим підніматися одночасно вище або нижче тебе.

  4. Відпочиваючи, відійди від стіни, щоб не опинитися в зоні приземлення інших скелелазів задля вашої та їхньої безпеки.


Золоте правило етики

Де б ти не займався улюбленим видом спорту, пам’ятай — не роби того, чого б сам не хотів. Поважай всіх скелелазів, як прокачаних профі, так і початківців. Елементарна ввічливість коштує мало, але цінується надзвичайно високо.Джерело: https://learn.outsideonline.com/boulder-harder/bouldering-etiquette/

46 переглядів

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page